Pahavaratõrjujaid Mac’ile

Tasuta viirusetõrjed Apple Mac OS arvutitele:

Kuna Apple MAC viiruseid levitatakse ka Võlts-turvaprogrammide ja võlts-viirusetõrjete näol (Rogue Security Software), mida pahatahtlikud veebilehed jagavad, siis tuleb kindlasti järgida reeglit, et turvaprogrammid tuleb tirida arvutisse vaid viirusetõrjete kodulehelt, mitte suvaliselt internetist leitud veebilehelt, sest see võib olla muudetud kurjamite poolt võtsleheks, mis sarnaneb originaaliga. Veel tuleb arvestada, et enamik tasuta viirusetõrjeid on mõeldud kodukasutajatele ning firmades ja ettevõtetes ei tohi neid kasutada.

Tasulised viirusetõrjed Apple MAC OS X arvutitele:

Tasulisi viirusetõrjeid saavad arvuti kaitseks kasutada firmad, ettevõtted ja asutused, kes kasutavad Apple arvuteid, sest nemad ei tohi kasutada kodukasutajatele mõeldud tasuta viirusetõrjeid.

Apple Mac arvutid on viirustele avatud

Aastaid on Apple omanikud arvanud, et Mac arvutid ei nakatu viirustesse, kuigi see pole tõsi. Kui varasematel aastatel kasutati Mac arvutite nakatamiseks pahavarasse kavalaid nippe, näiteks meelitati kasutajat arvutisse laadima mingit põnevat programmi, mis sisaldas viirust, siis käesoleval aastal on hakatud ära kasutatama operatsioonisüsteemi turvaauke nagu ka Windows puhul. Sellistel puhkudel ei pruugi Apple Mac omanik arugi saada, kui arvuti on juba nakatunud pahavarasse.

Suuresti on selles süüdi kasutaja ise, kes petlikult arvab, et Apple Mac puhul ei pea kasutama viirusetõrjeid või teisi turvameetmeid, kuid oma süü on selles ka Apple Mac OS X arendajatel. Aastaid on Apple arendajad ise uhkusega kinnitanud, et nende opisüsteem on väga turvaline ja seeläbi on nad võimalikele ohtudele liialt vähe tähelepanu pööranud. Kuid paraku selline liigne enesekindlus võib juba praegu valusalt kätte maksta ja võib muuta Mac arvutid pahavara rünnakutele isegi kergemini haavatavateks kui teistele platvormidele.

Näiteks kui juba kaks kuud tagasi avastati Flash trooja (Flashback trojan), mis nakatas märkamatult Java kaudu Mac arvuteid, siis turvapaik sai sellele valmis alles nüüd, 3.aprillil. Kuid selle aja jooksul on Flashback trooja nakatanud üle maalima kokku juba 600 000 Mac arvuti, kusjuures paar päeva tagasi leiti Venemaa turvafirma analüütiku Ivan Sorokini poolt uus variant Flashback troojast. 56,6 protsenti nakatunud Mac arvutitest asuvad USA-s,  19,8 protsenti  Kanadas ja 12,8 protsenti Ühendkuningriigis ja arvutite nakatumine jätkub suure hooga. Väidetavalt Eestis Apple Mac arvutid pole veel troojasse nakatunud, kuid sellegipoolest pidas Riigi infosüsteemi Amet (RIA) vajalikuks hoiatada kaasmaalasi Macidele suunatud Flashbacki-nimelisest viirusest.

 

 Turvaspetsialistid prognoosivad, et juba väga varsti tuleb valmis olla, kui Apple MAC OS nakatumisi viiakse läbi kas Adobe Flash Playerite, Adobe Reader– või miks ka mitte Skype turvavigade kaudu, kuna Apple arendajad pole selleks veel valmis ja mingeid ettevalmistusi teinud. Miks aga tänapäeval pööratakse suuremat rõhku ka Apple arvutite ründamisteks küberkurjategijate poolt, tuleneb sellest, et Apple arvuteid ostetakse aina rohkem ja on saamas arvestatavaks jõuks neile viiruste, troojate ja nuhkvara loomiseks, mille peamiseks eesmärgiks ongi just informatsiooni vargus pahavarasse nakatatud arvutitest.

Apple MAC OS X arvutite nakatumine toimub märkamatult, kui kasutaja, kelle arvutis on paikamata Java, külastab mõnda pahatahtlikku veebilehte. Nakatatud arvutist võidakse varastada kasutaja paroolid, kasutajanimed, kaaperdada pangakontosid, jälgida võrguliiklust, botnet abil kasutada arvutit rämpsposti levitamiseks jne. Troojalane võib haarata kogu kontrolli kasutaja arvuti üle, saab anda käske arvutile, faile arvutisse või arvutist välja laadida, programme käivitada jne.

Praegune Mac botnet ohustab Apple arvuteid paikamata Java turvavea kaudu ja kui viirus on arvutis koha leidnud, siis saadab ta viirusest koopiaid edasi teistele Mac arvutitele läbi serverite. Ohustatud on kõik Mac OS X arvutid kuni viimase väljalaskeni Lion (OS X 10.7). Vanemad Apple MAC arvutid on eriti haavatavad.

Apple Mac turvalisemaks muutmine

Java turvapaigad Apple MAC-ile võib leida siit Java for Mac OS X 10.5 Update 6, Java for Mac OS X 10.6 Update 7 and Java for OS X Lion 2012-001. Paraku alles avastatud Flashback uue variandi troojale turvapaika veel pole, aga ehk suur tähelepanu kogu maailmas Apple haavatuvusele kiirustab Apple meeskonda seekord kiiremini turvapaika leidma.

Turvakompanii F-Secure on esitanud nõuanded, kuidas diagnoosida ja lahendada probleemi, kui arvuti on juba nakatunuid viirusesse, kuid hoiatab, et see võib tavakasutaja jaoks olla veidi keeruline.

Nõuandeid, kuidas MAC arvuteid saab turvalisemaks muuta, leiab Apple kodulehelt.

RIA soovitab uue variandi viiruse puhuks, kuni sellele pole veel turvapaika välja pakutud, Java välja lülitada.

 

Kasutatud allikad: New Mac malware epidemic exploits weaknesses in Apple ecosyste, Over 600,000 Macs infected with Flashback Trojan, Half of 600,000 infected Macs are in the U.S., Flashback trojan reportedly controls half a million Macs and counting

Brauserite varundamine ja taastamine

Internetis surfates leitakse põnevaid veebilehti, mis lisatakse järjehoidjasse (Bookmarks) ja lemmikutesse (Favorites), et neid teinekord kiiresti üles leida. Kui midagi juhtub, näiteks brauseris tekivad suured vead, et seda on vaja uuesti peale installeerida või kui arvutisse paigaldatakse uus operastsioonisüsteem, siis ajaga kogutud järjehoidjad/ lemmikud lähevad kaduma. Hakka siis meelde tuletama ja jälle ükshaaval järjehoidjatesse koguma veebilehti, mida vajatakse, ning muutma veebilehe välimust jälle harjumuspäraseks – see on suur töö!

Minul näiteks naine nõudis, et kuna tema arvuti on nii aeglaseks muutunud, võtku ma sellega kohe midagi ette. Paraku on nii, et naise arvutit ma tõesti ei ole viitsinud järjepidevalt hooldata ja kui süsteemi üle vaatasin, siis otsustasin, et lihtsam on paigaldada täiesti värske operatsioonisüsteem, kui et hakata selles sigri-migris korda looma. Kuna tal aga on kogutud veebilehitsejatesse meeletult palju järjejoidjaid lemmik-linkidega, siis teen talle sellega elu lihtsamaks, et enne teen neist taastefaili, mille abil saan pärast uue opisüsteemi paigaldamist lihtsasti taastada tagasi tema veebilehitsejate järjehoidja, konfiguratsiooni ja ka surfamise ajaloo.

Portatiivne ehk kaasaskantav rakendus Bookmarks Backup toetab veebilehitsejatest:

  • Microsoft Internet Explorer
  • Mozilla Firefox
  • Google Chrome
  • Opera
  • Apple Safari

Järjehoidjatest ja lemmikutest on äärmiselt lihtne teha varukoopiaid ja neid ka hiljem taastada.

Kõigepealt peaks uuendama veebilehitsejad kõige värskemate uuenduste vastu. Seejärel valima tärnikestega, millest soovitakse taastefaili teha, Browse nupu abil leida arvutis koht, kuhu tagavarafail paigutatakse (soovitavalt arvuti teisele kettale või sobib näiteks ka USB abil ühildatavad seadmed – väline kõvaketas, USB-mälupulgad jne) ning vajutada Backup.

Taastamiseks tuleb jällegi valida linnukestega veebilehitsejad, mille seaded soovitakse taastada, otsida nupu Locate abil üles koht, kus taastefail asub, ning vajutada Restore.

Nii enne taastefaili tegemist kui ka taastamisel tuleb sulgeda kõik avatud veebilehitsejad!

Tegemist on tasuta rakendusega ehk annetusvaraga (Donate).

 Täpsemad juhised on videos:

 

Browsers bookmarks backup – Firefox, Chrome… by arvutiturve