Krüpteerimine

Krüpteerimine tähendab loetaval kujul oleva informatsiooni muutmist loetamatuks. Pealtnäha kaootiline tulemus allub siiski teatud reeglitele ehk algoritmile, mis võimaldab vastava šifri ehk võtme abil muuta krüpteeritud informatsiooni taas loetavaks ehk dekrüpteerida.

Krüpteerimist kasutatakse arvutite ja arvutivõrkude, mobiiltelefonide, sinihamba- ja muude seadmete turvalisuse tagamiseks. Krüpteerimine iseenesest tagab küll krüpteeritud info salajasuse, kuid ei taga selle autentsust ja terviklikkust. Selleks, et kindlaks teha, ega sõnumit pole vahepeal muudetud, kasutatakse avaliku võtme infrastruktuur ehk PKI-d.

Serveri ja koduarvuti turvaliseks ühendamiseks üle ebaturvalise Interneti kasutatakse turvakanaleid, milles liikuvad infopaketid on krüpteeritud. Kui veebibrauseri aadressiribal on lukuga ikoon ning aadressi ees tavalise HTTP asemel HTTPS, siis on teie arvuti ja konkreetse aadressi taga oleva veebiserveri vaheline liiklus turvaline. Seda saab küll pealt kuulata, kuid kogu tekst on kõrvalistele arusaamatu.

Töökoha serveri ja koduarvuti vahel saab luua VPN-turvakanali, mis krüpteerib kodu- või sülearvuti ja serveri vahelise võrguliikluse. Seejärel võite oma oma tööasju ajada sama turvaliselt nagu kaitstud kohtvõrgus.

Tavaliselt on vähegi asjalikumatel opsüsteemidel võimalus seada failidele ja kataloogidele ligipääsuõigusi ning piirata neid kasutajapõhiselt. Paraku kaitseb opsüsteem juurdepääsuõigusi ainult niikaua, kuni ise töötab. Kui käivitada arvuti vastavate tööriistadega Live-CD abil, on kõvakettal olevaid andmeid üsna lihtne lugeda. Sellepärast kasutatakse krüpteerimist ka arvuti kõvaketaste kaitsmiseks.

Tervet kõvaketast krüptida ning sellele ligipääsu ainult ühe parooli kaitse alla usaldada ei ole päris mõistlik, kuid on olemas eraldi krüptimistarkvara nagu PGPdisk ja TrueCrypt, mille abil saab krüptitud katalooge kasutada eraldi virtuaalse kõvakettana, nii et ülejäänud, krüpteerimata süsteemi üldine töökiirus väga ei kannata.

Muide, tasub kaaluda võimalust hoida krüpteeritud faile hoopis mälupulgal.

3 thoughts on “Krüpteerimine”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga