Tänane turvalise interneti päev on pühendatud laste kaitsmisele internetis varitsevate ohtude eest ning lapsevanemate selleteemalise teadlikkuse tõstmisele.
Üldlevinud arvamuse järgi on lapsed arvuti ja interneti koha pealt oma vanematest tehniliselt nutikamad. Ent internet ei koosne ainult masinatest ja tarkvarast – see on eelkõige sotsiaalne võrgustik. Enam kui miljard võrku ühendatud inimest on üksteisest sõna otseses mõttes ühe kliki kaugusel, ning selle miljardi hulgas on väga palju niisuguseid, kelle kavatsused pole mitte alati heatahtlikud. Viimaste äratundmiseks aga on vaja mitte niivõrd tehnilist taipu, kuivõrd elukogemust, mida täiskasvanutel on lastest oluliselt rohkem.
Mina näen siin meeldivat võimalust ühendada ühelt poolt noorema põlvkonna tehniline taip ning teiselt poolt vanema põlvkonna inimestetundmine, ning neid teadmisi vastastikku jagada. Kasulikult veedetud ühine aeg on siin ainult lisaboonuseks 🙂
Vajalikud juhendid leiab lastearvutikaitse lehelt, samuti RIA kampaanialehelt. Illustratsiooniks ka üks video:
Väga vajalik teema, aga ausaltöeldes ei saanud viidatud linkide tagant midagi erilist uut mida poleks juba teadnud. Tegelikult tahaks saada nõuannet kuidas lapse oma profiili arvutis talle ja kogu arvutile turvaliseks seadistada (piirangud installimisteks, salvestusteks jne). Kunagi lugesin üht õpetust, kas siit või kusagilt mujalt, kuid kuna tol hetkel polnud teema aktuaalne siis on ka viide kadunud. Äkki oskad soovitusi anda.
PS!väga hea ja asjalik blogi.
Arvan, et sissejuhatuseks sobib see kah: http://www.arvutikaitse.ee/?p=17
Kui juba uue kasutaja tegemine selge siis trüki run´i control userpasswords2 sealt saab täpsemalt õigusi muuta.
brauseritel saab ju seadistustes teatud lehekülgedele ja tüüpidele piirangu peale panna. Iseeneset praegusel ajal on lapsed juba piisavalt häkkerid, et võivad selle välja häkkida jne. Kui just jah nad arvuti adminnid pole.
nii…tore reklaam küll,aga kas te olete mõelnud sellele, mis signaale see lastele anna: laps vaatab telekas reklaami ja näeb, et seal emme lubab väikesel tüdrukul jänkut vaatama minna, miks siis tema ise ei võiks kellegi jänkut vaadata. ja kõik võõrad laseb see emme tuppa, miks siis laps ise seda teha ei või. See reklaam mõjub lastele vastupidiselt, nad ei mõista veel et see ei ole õige.mõelge ka sellele et seda reklaami vaatavad lapsed, ja võtavad kõike telekas nähtut tõepähe.
väga ebaõnnestunud viis lapsi kaitsta!
lauril vist ei ole lapsi või arvab ta et lapsed kasvavad ise ja/või koos telekaga. lapsed saavad sellest reklaamist suurepäraselt aru, kui vanematega koos arutatakse kes ja mida seal klipis valesti teeb.
ei ole vaja silmaklapid peas paanikat külvata. nii võib iga kampaaniaga ennast lolliks mõelda. lapse kasvatamine eeldab siiski teatud mõttetegevust.