Turvaspetsialistide poolt mitmeid aastaid parimaks hinnatud tulemüür ZoneAlarm kaitseb arvutit häkkerirünnakute ning andmevarguste eest. Teiste programmide taustal töötades muudab ta arvuti internetist nähtamatuks, blokeerib viiruste- ja troojate sissetungi, kontrollib nii sissetulevaid kui ka väljaminevaid maile ning kaitseb privaatsust.
Kõigepealt tuleb endale selgeks teha, millist pakutavatest tulemüüridest soovite kasutada:
- ZoneAlarm Free – tasuta versioon kodukasutajatele, milles tulemüür põhifunktsioonina omab kõiki samu omadusi, mis tasulisedki versioonid, ent mõnevõrra piiratud võimalustega. Siiski üks parimaid lahendusi arvuti kaitseks.
- ZoneAlarm Antivirus – tulemüür Kaspersky viirusetõrjega, põhjalik kontroll sissetulevate ja väljaminevate mailide- ning programmide üle, automaatsed uuendused (SmartDefenseâ„¢) ja operatsioonisüsteemi kaitse (OSFirewallâ„¢)
- ZoneAlarm Anti-Spyware – tulemüür nuhkvaratõrjega, kontroll mailide- ja programmide üle, automaatsed uuendused, OS-kaitse.
- ZoneAlarm Pro – täiendatud võimalused (expert rules) tulemüüri konfigureerimisel, lisaks nuhkvaratõrjele ka identiteedi ja privaatse info kaitse.
- ZoneAlarm Security Suite – omab kõiki eelnimetatud versioonide funktsioone.
Enne ZoneAlarm paigaldamist tuleks kõik teised tulemüürid arvutist eemaldada, et vältida võimalikke konflikte. Windowsi enda tülemüüri võib jätta, selle lülitab ZonAlarm automaatselt välja. Installeerimine kulgeb tänu põhjalikele juhistele kiirelt ja lihtsalt (samm-sammult õpetus). Peale alglaadimist on programm tööks valmis.
Kõik vajalikud turvasätted on programmis automaatselt seadistatud ja tungiva vajaduseta ei pea midagi muutma. Kes aga soovib, võib tulemüüriga lähemalt tutvuda.
Tehes tegumiribal puna-rohelisel ikoonil parem-kliki, avaneb aknake mitme võimalusega:
* Engage Internet Lock rakendub automaatselt töösse siis, kui kasutaja on eemal ja ekraanisäästja aktiveerub – arvuti lukustatakse ajaks, millal kasutaja naaseb. Samuti saab ise valida, mitme minuti jooksul peale kasutaja lahkumist arvuti lukustub.
* Stop all Internet activity abil saab ohu korral kiiresti sulgeda kogu internetiühenduse.
* Game Mode võimaldab rahulikult mänge mängida, nii et hoiatusaknad ei avane ega teostata automaatseid programmivärskendusi ja pahavara otsingut. NB! Online-mänge mängides on siiski tark seda rakendust mitte kasutada.
* Shutdown ZoneAlarm sulgeb vajadusel programmi, näiteks kui soovitakse teostada toimingut, mida tulemüür takistab või blokeerib.
* Restore ZoneAlarm Control Center avab programmi täiendavaks seadistamiseks või ülevaadete saamiseks (Overview)
Tulemüüri turvataseme määramine jääb iga kasutaja enda otsustada. Valida on keskmise (Medium) ja kõrge (High ehk Stealth Mode) reziimi vahel, millest viimane muudab arvuti internetist nähtamatuks ja mistahes ressursside jagamise keelatuks. Vajutades Custom või Advanced lahtrile, saab tulemüüri täiendavalt konfigureerida.
Ka arvutis olevate programmide internetipääsu lubamise või keelamise üle tuleb kasutajal endal otsustada. Kindlasti ei maksaks siin kontrolli kõrgemaile tasemele sättida, et mitte pidevalt tegeleda lahtihüppavate hoiatusaknakestega.
Pigem tuleks avada Programs ja klikates vastaval lahtril lubada või keelata programmide õigused. Näiteks kui mingil arusaamatul põhjusel blokeerib tulemüür veebilehitseja Mozilla Firefox kaudu internetti mineku, siis just siit saab selleks vastava loa anda.
ZoneAlarm on üks vähestest tulemüüridest, milles on lisaks tavapärasele netiühenduse turvamisele realiseeritud ka privaatsus- ja identiteedikaitse. Võimalik on blokeerida “küpsiseid” (cookies), reklaame ja animatsioone, lahtihüppavaid pop-up aknaid, pahatahtlikke skripte ning ActiveX elemente.
Cache Cleaner’i abil saab aga kõvaketta puhastada ebavajalikust prahist nagu temp- ja index.dat failidest, salvestatud ajaloost, kasutatud salasõnadest jne.
Salajaste andmete kaitsmiseks on programmis valik nimega myVAULT, kuhu saab salvestada isiklikku ja tundlikku informatsiooni, mis peab jääma pahatahtlike silmade eest varjatuks. Sisestatud parool, krediitkaardi number, aadress jne krüpteeritakse ja kui programm avastab, et just seesama salvestatud kirje püüab arvutist väljapääsu leida, siis see tegevus blokeeritakse, kui muidugi valiku Trusted Sites (lubatud saidid) all pole määratud teisiti.
Kui ZoneAlarm tuvastab potentsiaalse ohuallika, annab ta sellest märku hoiatusaknaga. Valgusfoori-värvides tulukesed – roheline lubav, punane keelav – teatavad soovitatavast tegevusest, ent lõplik otsus jääb ikkagi kasutaja teha. Vajadusel saab täiendavat infot protsessi kohta, vajutades More Info nupule.
Kuna programm reageerib kõikidele sisse-ja väljatungikatsetele, siis lubamisel või keelamisel tuleks edasise elu hõlbustamiseks märkida linnukega Remember this setting, et hiljem sama rakenduse puhul antud hoiatust enam ei kuvataks. Soovi korral võib avada programmist Alerts and Logs ning hoiatused üldse välja lülitada – tülemüür on piisavalt kompetentne, et ka kasutajat häirimata ise otsustada protsesside saatuse üle.
Soovitan programmi nii kodukasutajatele kui firmadele. Arvutiressursse kasutab mõistlikult, ei kurna süsteemi. Ka minus alguses kahtlust tekitanud reaalaja-nuhkvaratõrje töötab laitmatult, olgugi et eelistan alati vaid ühe kindla funktsiooniga programme, mitte kõigi maailma hädade vastu kaitsvaid superkomplekte, mis reeglina alati jänni jäävad ja on vaid oma algse versiooni nägu. Vähemalt ZoneAlarm Pro kohta seda öelda ei saa.
NB! Artikkel on kirjutatud tasulise ZoneAlarm Pro põhjal, mida saab 15 päeva tasuta proovida. Vabavaraline versioon kahjuks kõiki eelnimetatud funktsioone ei oma!
Minimaalsed süsteeminõuded:
* WindowXP Home või Professional Edition, 128MB RAM
* 50MB kõvaketas
* Pentium® III 800Mhz
* töötab enamiku TCP/IP ühendustega, kaasa arvatud Ethernet LAN, wireless LAN, DSL, kaabelmodem ja dial-up ühendused.
* faili suurus: 14.72MB
Väga hea tulemüür, kasutan juba pool aastat ja ei kahetse!
Kas see tähendab, et ma peaksin Elioni Arvutikaitsest loobuma ja eelistama ZoneAlarmi?
Kumb siis parem on?
Tegelikult ei pea, F-Secure Internet Security ajab asja ära.Mul endal KAV7 ja ZA Pro.Ma ka ei tea kuis parem oleks.F-Secure on hea viirusetõrje ja tulemüür.Kasuta aga julgelt edasi.
Tänud.
Kuna mulle satuvad sagedasti kätte vanemad arvutid, siis nendele saab peale pandud baaskonfiga ZoneAlarm ja Nod32 proovikas. Proovisin kunagi Kaspersky’t ka, aga see tõmbas isegi 2,1ghz masina samakiireks kui Win98ga SX2 50Mhz. Niipea, kui sai maha võetud, tõusis jõudlus märgatavalt. Ma ei taha Kaspersky’t maha teha, vaid öelda, et ta on ressursiröövel. Seetõttu kasutan igapäevaselt NOD32 proovikat (iga kuu teen reinstalli. Need paar minutit leiab) ning tugeva kahtluse korral panen ajutiselt Kaspersky peale. Kahjuks pole enam ZoneLabsi lehelt leiad Win98 versiooni… Kas Aare või keegi tema sõber julgeks Arvutikaitse.ee lehele selle üles laadida?
Teen üleskutse koostada viirus!
Viiruse ülesanne on leida turvamata windosiga arvuti, sinna installida ja konfida ZoneAlarm ning mingi priivara viirusetõrje (nt AVG). Vajadusel võiks “pakis” kaasa olla ka SpyBot. Ohver ei pea mingeid teateid nägema, peale ikooni kella juures. Ainuke häda asja juures on see, et viirusetõrje võib töö käigus “selle” viiruse ära killida – selle vastu on vaja midagi teha (kasvõi nt. viirusetõrje installida viimasena).
Jah, ma tean, et see on seadusega vastuolus, aga ütleme, et see on nagu kaitsepookimine – kui ühele-kahele…N ei tehta, on nad ohtlikud nii endile kui ka teistele vaktsineerimata indiviididele.
Käesolevas artiklis tutvustatud ZoneAlarmi prose miinimumiks (kus ta enam-vähem rahuldavalt töötab) on 400 Mhz Koleron. Vististi kõlbas sama versioon ka Win2000 omanikele (mitte ainult XP ja Vista omanikele). Kui kellelgi on veel Win98SE, tuleb leida mingi vanem versioon (2-3 aastat vana).
Windows 98 peal oli Zonalarmiga mingi jama, ei mäletagi täpselt milline, see oli nii ammu 🙂 Tasuks proovida Jetico 1.0-i (http://www.jetico.com/index.htm#/jpfirewall.htm, sama tootja versioon 2.0 on tasuline).
Viiruste kirjutamine, kuitahes üllal eesmärgil, sealhulgas kaitsmata arvutite eest hoolitsemiseks, on maailmas juba läbi proovitud. Lisaks ebaseaduslikkusele ja eetilisele küsitavusele võib lihtsalt ja kokkuvõtlikult öelda, et tavakasutaja jaoks on nad sama tülikad ja soovimatud kui mistahes tavaviirused.
Avastasin just hiljuti, et neist tarkvaralistest müüridest pole mitte m***igi kasu. Põhjustavad lihtsalt rohkesti paanikat ja probleeme ning kõige hullem on et märgatavalt vähendavad arvuti jõudlust. Pealegi on tarkvaralist tulemüüri lihtne maha keerata või lihtsalt häire korral “allow” panna. Olen katsetanud paljusid erinevaid uuemaid tulemüüri programme… Ja tõesti – kasutaja lollusest ei saa mitte ükski neist jagu. Ainus lahendus on kasutada riistvaralist tulemüüri või minna üle turvalisele op. süsteemile nagu seda on Linux(sealsed turvameetmed on tõesti head ning ka töötavad).
Ja veel, mitte keegi ei hakka üldjuhul mitte ühegi tavalise kodukasutaja arvutit ründama. Kui arvutil on korralik viirusetõrje ning aktiveeritud windowsi oma tulemüür piisab sellest täiesti.
Sealhulgas on oluline ka aeg-ajalt windowsi critical update ära teha ning vajalikud patchid ära installida. Kui kasutaja ei tõmba internetist igasugust kola alla, ei külasta warez jms saite. siis ei juhtu ka midagi. Pigem satub arvuti häkkeri huviorbiiti siis, kui seal midagi kahtlast juba sees on.
Panin peale tulemüüri – iga veidi aja tagant oli paanika – appi jälle pordiskänn, appi keegi üritas sisse murda… Firewall blokkis kõik ära. Point on aga selles et mul on arvuti jooksnud 2 aastat ilma tulemüürita(windowsi müür by default jookseb ainult igaksjuhuks) + NOD32 originaal viirusetõrje ning ei ole mina veel ühtegi troojat ega viirust kohanud mis nii ise arvuti peale kohe tormi jookseks. Olen internetist asju allalaadides leidnud ka neist viirusi, aga olles ise teadlik neist, ei ole nakatunud faile avanud ning viirusetõrje on need ilusti ära kustutanud.
Vaadates pidevalt arvuti internetiliiklust, pole ka siin midagi kahtlast märgata – midagi välja ei saadeta, keegi midagi ei häki.
Põhimõtteliselt on tarkvaraline müür üsna mõttetu riist, kui tahad kaitset osta riistvaraline seade, mille oma netiühenduse vahele korralikult ära seadistad ja siis on asjal efekti.
Kogu see turvakamm on ausaltöeldes ära tüüdanud, vista tuli välja – tra pool päeva vaja vaeva näha kuidas kogu see turvanuss sealt välja saada, millest midagi kasu ei ole.
Linux on tõesti ainuke turvaline süsteem!
Mina igatahes asendasin Zone Alarmi enda arvutis Comodo tulemüüriga: tasuta ja minumeelest vägagi edumeelne.
Vaadake ise lähemalt: http://www.personalfirewall.comodo.com/