Google’i e-posti teenus Gmail on sünnist saati kasutanud oma sisselogimislehel https-protokolli, kust kasutaja pärast autentimist tavalisele http-lehele tagasi suunati. Nüüd aga on https-i võimalik kasutada ka peale sisselogimist – kirjade saatmisel ja lugemisel.
Aga milleks see https üldse kasulik on?
Http (HyperText Transfer Protocol) on võrguprotokoll failide üles- ja allalaadimiseks. Enamus veebilehti jõuab kasutajani http protokolli vahendusel.
Https (Hyper Text Transfer Protocol Secure) on http turvaline versioon. Turvaline tähendab, et andmete vahetus serveri ja kasutaja brauseri vahel toimub krüpteeritult, nii et võrguliikluse pealtkuulaja ei saa andmete sisust aru. Https’i kasutatakse sageli panganduses ja kriitilistesse süsteemidesse sisselogimisel.
Kui veebilehe aadress algab kujul https:// (mitte http://), on tegemist turvalise lehega. Paljud brauserid (IE, Firefox ja teised) kuvavad turvalise lehe puhul aadressi- või tööriistariba juures ka tabaluku ikoonikest.
Https’i suurimaks miinuseks on see, et teatud juhtudel võib veebilehe laadimisaeg oluliselt pikeneda, kuna nii server kui ka brauser (ehk kasutaja arvuti) peavad andmete krüpteerimiseks ja dekrüpteerimiseks lisatööd tegema.
Kuigi https on tunduvalt turvalisem kui http, on leitud meetod ka Gmaili sisselogimissessiooni kaaperdamiseks. Ohustatud olete eelkõige siis, kui kasutate Gmaili turvamata veebikeskkonnas (veebikohvikutes ja teistes wifi levialades). Turvatud võrgus (kodus, tööl ja mujal) on oht tunduvalt väiksem. Loe lisaks. Kui veebipõhine postkast kasutab https-i kogu sessiooni vältel, pole sisselogimise kaaperdamine võimalik.
Seadista Gmail alati https’i kasutama:
Gmail Notifier kasutajad peavad tõmbama tarkvara paranduse.
Mobiilsed rakendused ei pruugi selle seadistusega (veel) töötada.
Lisaks https’ile tutvustas Gmail hiljuti veel üht turvalisust tõstvat võimalust:
Hiljutine kontotegevus ja kaug-väljalogimine
See võimaldab näha viit viimast sisselogimist teie kontole, kuvades juurdepääsu tüübi (brauser, mobiil, pop3 jne), IP aadressi (numbrikombinatsioon, mis määrab teie arvuti „asukoha“ internetis) ja aja. Hiljutist kontotegevust näeb klikkides lehe allosas lingile ‘Detailid’.
Kaug-väljalogimine on kasulik, kui olete Gmaili külastanud näiteks mõne sõbra juures, kuid ei mäleta, kas logisite välja. Antud teenus võimaldab kõikidest teistest sessioonidest välja logida. Kui te olete teises asukohas Gmaili sisselogitud, kuvatakse lehe alaosas vastavasisuline tekst.
Teistest sessioonidest väljalogimiseks klikkige lingile ‘Detailid’ ning avanenud aknas vajutage nupule ‘Logi kõikidest teistest sessioonidest välja’.
Kasutajad saavad uuesti sisse logida, kui nad teavad teie parooli või kui nad on selle oma arvutisse salvestanud. Kui kahtlustate, et kellelgi on juurdepääs teie kontole, muudke koheselt oma parool ära!
Gmaili ametlikud teadaanded:
Making security easier
Remote sign out