Kaasaskantav anonüümne Internet

3
Tor (The Onion Router) on anonüümset Internetikasutust lubav tehnoloogia, mille korral ühendus serveri ja kasutaja vahel toimub läbi mitmete väliste serverite. Selle tulemusel on külastataval saidil IP aadressi jälitamine tunduvalt keerulisem, kui mitte võimatu.

Tor ei saa (ja ei ürita) pakkuda kaitset kasutajate eest, kes saavad jälgida ühenduse mõlemaid otsi – näiteks Ameerika Ühendriikides nõuab Communications Assistance for Law Enforcement Act, et telekommunikatsiooniteenuste pakkujad kohandaksid varustust nii, et föderaalagentuurid saaksid reaalajas jälgida kõiki telefoni-, Interneti- ja VoIP ühendusi.

Mõned põhjused, miks väga erinevad inimesed Tor-i kasutavad:

  • Identiteedi varjamiseks – IP aadressi järgi võib olla võimalik teenuse tarbija nimi, kontaktandmed jne teada saada.
  • Varjamaks oma füüsilist asukohta – IP aadressi järgi on võimalik asukoht linna, kui mitte tänava täpsusega kindlaks teha.
  • Delikaatsete teemade uurimiseks – mõnedes riikides on teatud teemasid kajastavad leheküljed riikliku tulemüüriga ära keelatud.
  • Serverite füüsilise asukoha varjamiseks – kasutatakse näiteks mõnede Ameerika militaarserverite jaoks.
  • Ajakirjanike privaatsuse säilimiseks – Hiinas kajastatakse sageli kohalikke poliitilisi sündmusi läbi Tor-võrgu.
  • Online jälgimine – võimaldab kahtlusi tekitamata ametnikel küsimuse all olevaid lehekülgi jälgida.
  • ja palju muud…

Järgnevalt vaatleme, kuidas paigaldada mälupulgale kaasaskantav Tor ja Firefox veebilehekülgede külastamiseks ning Pidgin vestlemiseks (toetab AIM, Google Talk, IRC, MSN, Yahoo ja teisi protokolle).

Vastava installatsioonipaketi saab alla laadida siit

. Huvilised leiavad erinevaid pakette (ka Mac-ile ja Linuxile) siit.

Käivita allalaetud fail, vali soovitud asukoht ja vajuta Extract.

8

Seejärel ava eelnevalt valitud asukohas kataloog „Tor Browser” ning käivita fail „Start Tor Browser.exe”. Kui Tor saab laetud, käivitatakse automaatselt Firefox ja Pidgin.

Firefoxi puhul tuleks jälgida, et informatsioonireale (alla paremasse nurka) ilmuks roheline teade Tor Enabled. Pidginil kahjuks vastav märge puudub.

2

Esimesena avanenud aknas “Vidalia Control Panel” saab Tor-ühendust seadistada:

5

  1. Võimaldab Tor ühenduse peatada (või uuesti alustada).
  2. Kuvab graafiliselt ühenduste paiknemist maakaardil (kahjuks küllaltki uduselt):
    1
  3. Võimaldab saada Tor-võrgu täieõiguslikuks kasutajaks ehk hakata üheks võrguliiklust vahendavaks serveriks.
  4. Valib uued vaheserverid, mille kaudu ühendus luuakse.
  5. Kuvab graafiliselt võrguliikluse kiirust:
    4
  6. Kuvab programmi vea- ja infoteateid.
  7. Võimaldab seadistada ühenduse parameetreid.
  8. Väljub programmist (eelnevalt tuleks Firefox ja Pidgin sulgeda).
  9. Minimiseerib programmi süsteemi teavitusalale.

Paketi sulgemiseks, nagu eelnevalt mainitud, tuleks kõigepealt sulgeda Firefox ja Pidgin ning seejärel graafiline liides (Vidalia Control Panel).

Kui te ei soovi Pidginit kasutada või soovite Tor-i seadistada tööle oma tarkvaraga, tuleks külastada eelnevalt korra mainitud lehte siin. Esimesel juhul (paketi Tor + Firefox jaoks) jääb juhend sisuliselt samaks, teisel juhul tuleks süveneda siin leiduvasse juhendisse.

Lõpetuseks toon välja info, mida ühe alternatiivse programmitootja anonüümsuskontrollija suutis minu arvuti kohta teada saada:

tavalise ühendusega…

7

…ja Tor-ühendusega

6

5 thoughts on “Kaasaskantav anonüümne Internet”

  1. Naljakas – mul viskas see turvatarkvara müügimeeste häiresait minu asukoha Jägalasse kuskile – Google mapsi kaardil Kuusalu ja Jõelähtme vahele, veidi lõunasse teede ristumisest Narva maanteega. Tegelik asukoht on mul hoopis Tallinna teisel küljel, umbes 5-6 km linnapiirist, ühes väikelinnas. Huvitav, kas Tori ruuteris ka kasutada saaks? Palju optimaalsem oleks ju veebibrausimisühendused juba ruuteri muudatustega firmware’is ümber seada.

  2. IP aadressi järgi asukoha määramise täpsus sõltub tublisti teenusepakkuja poliitikast – millist serverit ta välise maailma jaoks päringu allikana näitab.

    Tor ruuteris? Jah ja ei. Ühtegi masstootmisesse lastud ruuterit, mis vaikeväärtusena pakuks Tor’i kasutamist minuteada pole. Küll aga on väiksemaid projekte, näiteks järgmiselt lingilt näha olev ‘Janus Device’:
    http://www.januspa.com/
    Samuti peaks olema võimalik Tor’i paigaldada OpenWRT-d toetavatele ruuteritele, kuid täpsemaid juhiseid ei oska hetkel anda.

    Tor’i kasutamisel on ka üks miinus, mis artiklis jäi tähelepanuta. Ühenduse suunamisel läbi mitmete “ebavajalike” serverite kasvab märgatavalt lehekülgede laadimise aeg. See on ilmselt ka üks oluliseimaid põhjuseid, miks Tor ei ole ruuteritesse jõudnud – igapäevaste toimetuste juures on enamasti kiirus olulisem kui anonüümsus.

  3. aga et see tehnoloogia töötaks on tarvis inimesi, kes lubaksid teistel läbi enda arvutite edasi ühenduda. Kas siin pole seda riski, et minu IP aadressiga võidakse läbi viia mõni illegaalne tegu?

  4. Igati õigustatud küsimus. Risk on täiesti olemas ja pikemaajalisel kasutamisel tuleb võrdlemisi suure tõenäosusega ka kelleltki hoiatuskiri.

    Abuse FAG – kuidas Tor võitleb kuritarvitamise vastu ja mõned näited:
    https://www.torproject.org/faq-abuse.html
    • Somebody connects to Hotmail, and sends a ransom note to a company. The FBI sends you a polite email, you explain that you run a Tor relay, and they say “oh well” and leave you alone.
    • Somebody uses Tor to download a Vin Diesel movie, and your ISP gets a DMCA takedown notice. See EFF’s Tor DMCA Response Template, which explains why your ISP can probably ignore the notice without any liability.

    Legal FAQ for Tor Relay Operators – juriidilist juttu USA vaatevinklist:
    https://www.torproject.org/eff/tor-legal-faq.html.en
    • Has anyone ever been sued for running Tor?
    No. Further, we believe that running a Tor node, including a Tor exit node that allows people to anonymously send and receive traffic, is lawful under U.S. law.

    Kui keegi oskab vastavasisulisi Eesti seadusi kommenteerida oleks väga teretulnud. Ise ei ole nendega kahjuks piisavalt hästi kursis.

  5. Siiski paistab et Hiinas on Torist vähe abi. Ses mõttes et läbi tema ei saa browsida. Mõnikord, mõnes kohas … (Hiinas ikka) See kuidas ta anonüümsust samal ajal tagab seda ma ei tea. Aga browsimise anonüümsuse tagamiseks on hoopis lihtsam viis, mida ma oma Hiinas elavatele tegutsevatele mõningast demokraatiat armastavale tuttavtele siis pakkusin on läbi oma serveri PHP circumventorit…

    Nii et Hiinas on Kuldne kilp ehk Suur Hiina tulemüür ennast updatinud nii nagu nad lubasid aastaks 2008 uuele tasemele. Mis see tähendab tehniliselt oleks huvitav teada hehe.. Kui keegi mingit materijali jaks???

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga