Nuhkvaratõrje Spybot – Search & Destroy uus 2011 versioon

Üks maailma kuulsamaid, tuntumaid, populaarsemaid ja paremaid tasuta erakasutuseks nuhkvaratõrjeprogramme Spybot – S&D läbib uuenduskuuri, et kaasaja modernse disainiga kaasas käia. Ja mitte ainult programmi välimust pole parandatud, vaid kõiki funktsioone on täiendatud ning isegi mõni vajalik rakendus juurde lisatud. Hetkel on programm katsestaadiumis ehk siis BETA väljalase, kuid juba praegugi näitab ta koha kätte paljudele konkurentidele, mis siis veel tulevikust rääkida, kui ta lõplikult väljaarendatud täisversioonina asub reaalajas paljude kasutajate arvuteid kaitsma.

Spybot – Search & Destroy ei vaja palju tutvustamist. Põgusalt olen seda tõrjeprogrammi tutvustanud artiklis Valik tasuta nuhkvaratõrjeid, kus ma nimetan teda austustväärivate sõnadega Grand Old...,  sest juba aastal 2000 alustast ta tööd kasutajate arvutite kaitsmisel kõikvõimaliku pahavara vastu, olles seega ka teerajajaks teistele autoritele kurivara vastu võitlemisel  ja oma uute tõrjeprogrammide loomisel.

Alati on Spybot´i nimetatud kui nuhkvaratõrje, kuid minu arvates on see nimetus veidi vale. Sest kõikvõimalikule nuhkvarale ja reklaamvarale suudab ta avastada ka viiruseid, arvutiusse (Worm), klahvinuhke ehk klahvivajutuste salvestajaid (keyloggers), helistajaid (dialers), veebilehtede kaaperdajaid (hijackers) ja troojaid ning käitub mõnes mõttes ka tulemüürina. Sageli suudab Spybot lisada oma andmebaasidesse kiiremini mõne täiesti uue pahavaraliigi signatuuri kui mõni spetsiaalne viirusetõrje. Nii et mina nimetaksin selle programmi kõik-ühes (all in one)tõrjeprogrammiks.

Programmi beta-versiooni saab arvutisse tirida siit või siit, mõlemad lehed tutvustavad uue põlvkonna tõrjeprogrammi Spybot – Search & Destroy 2. Sobib operatsioonisüsteemidele Windows XP SP2 ja uuem, Vista ja Windows 7. (Allolevas ülevaatlikus videos programmist on tirimine ja paigaldamine samuti näidatud).

Mis on uut uue generatsiooni Spybot 2 versioonis:


Uude versiooni on lisatud täisautomaatsed uuendused, seega kasutaja ei pea enam programmi käsitsi värskendama uute signatuuridega.

Uus kasutajaliides on tõepoolest uuenduslik ja tänapäevane, lihtsasti arusaadav ja sobib nii algajatele kui kogenud arvutikasutajatele.

Pahavara otsimise kiirust on märgatavalt tõstetud.

Passiivne kaitse (Passive protektion) lisab lisaks Interner Explorerile ja Mozilla Firefox´ile kaitse rünnakute vastu ka veebilehitsejale Opera.

Reaalajakaitse on tugevdatud ja parandatud: On-Access protection ja Antispyware & Antivirus protection tuvastab ja peatab pahavara juba arvutisse sissetungi katsel.  Internet protection ehk Firewall skanneerib pidevalt internetiühendusi ja faile, mida internetist tiritakse ning peatab ka pahatahtlikud arvutisse sissetungikatsed kas pahatahtlike inimeste- ehk nende loodud kräkkimisvahendite poolt.

Programmi on sisse ehitatud nüüd RunAlyzer ja rootkit avastaja ja hävitaja RootAlyzer.

Saab eraldi valida kaustad ja failid, et neid kontrollida pahavara suhtes.

Kui kaustal või failil teha paremklikk, saab valida nende kontrollimise pahavara suhtes.

System repair võimaldab kiiresti parandada programmi poolt süsteemist leitud vigased kirjed.

Shred files lubab kustutada valgustkartvaid faile nii, et neid ei anna enam kunagi taastada.

Kui tõrjeprogramm teeb vea ja lisab karantiini tegelikult mitteohtliku faili (false positives), siis saab selle hõlpsasti lisada valgesse nimekirja (White list).

Tugev enesekaitse pahavaraliste protsesside vastu, mis vastasel juhul suudaksid tõrje ja seega ka viirustevastase kaitse välja lülitada.

Lisaks teadmiseks:

PS. Ei pruugi sobida arvutisse, milles kasutatakse Kaspersky, McAfee või Trend Micro turvatooteid.
Spybot on alati toetanud eesti keelt ja küllap seda ka tulevikus, kui programm on lõplikult valmis. Hetkel ei saa nuhkvaratõrje kasutajaliidest muuta eesti keelseks.

Tegemist on hetkel Beta versiooniga, seega jääb igaühe enda vastutusele, kas ta tirib ja paigaldab selle programmi arvutisse või ootab, kuni programm on lõplikult valmis. Kui rääkida oma kogemustest programmi katsetamisel, siis rootkitide otsimine lõi hetkeks ette sinise ekraani, kuid midagi eriti hullu ei juhtunud, sest alglaadimisel avanes Windows tõrgeteta. Samuti, kui proovisin programmi arvutist eemaldada, siis uninstall ei toiminud hästi ja pidin ta jõuga eemaldama (Forced uninstall).

Olen Spybot – Search & Destroy tõrjeprogrammi kasutanud aastaid, kordagi seda erinevatest operatsioonisüsteemidest välja jätmata. Eriti oluliseks pean selle programmi puhul just passiivset kaitset, mis ennetab juba eos pahavara sissetungikatsed.

Tegemist on annetusvaraga ja programmi autor on tänulik iga rahalise (kasvõi väikese) toetuse eest, et ta saaks oma programmi edasi arendada. Sest aastaid on ta n-ö teinud omast vabast volist tänuväärset tööd, pakkudes kõigile oma programmi näol täiesti tasuta suurepärast  kaitset pahalaste vastu.

Spybot uut nuhkvaratõrje programmi tutvustavas videos on näidatud rakenduse paigaldamine arvutisse, tutvustatud enamikke funktsioone ja näidatud, kuidas programmiga töötada:




Spybot-S&D 2 Antispyware NEW 2011 vesion with… by arvutiturve

One thought on “Nuhkvaratõrje Spybot – Search & Destroy uus 2011 versioon”

  1. Kuivõrd programmi üks viimane tõlkija on kolinud turvalisemate opsüsteemide radadele (Ubuntu), siis võimalik, et ta ei jaksa/viitsi enam selle tõlkimisega vaeva näha. Täpselt ma asjaga kursis pole, võibolla on keegi uus tulnud, aga tõlkimishuvilised Windowsikasutajad võiksid uurida siiski: http://www.safer-networking.org/en/languator/index.html

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga