Täienduseks eelmisele sissekandele.
Viirus võib arvutisse sattuda populaarseid portaale, suhtluskeskkondi ja foorumeid külastades. Seni on see teadaolevalt levinud enam venekeelsetes foorumites. Nakatunud arvutit on kurjategijal võimalik distantsilt kasutada kui enda oma. Selle pahavara abil saavad kurjategijad varastada erinevaid paroole ja salasõnu ning esineda nende abil teise isikuna.
„Selleks, et antud pahavarast puutumata jääda, tuleks kindlasti veenduda selles, et Windows’i uusimad turvapaigad on alla laetud ja installeeritud. Samuti tuleb regulaarselt uuendada oma viirusetõrjetarkvara,” selgitas viiruse vältimise võimalusi CERT Eesti juht Hillar Aarelaid ja lisas, et tuntumad viirusetõrjetarkvara programmid aitavad enamiku levinumate viiruste vast. „Viirusetõrjeprogramme uuendatakse pidevalt, kuna ka häkkerid muudavad internetis levivad viirusi kogu aeg. Seega peaks mõistlik arvutikasutaja ka viirusetõrjet uuendama – keegi teine ei saa teie arvutit teie asemel kaitsta. ”
Kui arvuti on juba pahavaraga nakatunud, tuleks vastavate oskuste korral kas ise või mõne arvutifirma abil operatsioonisüsteem reinstalleerida ja alla laadida ka uus viirustõrjevara. Sellise leiab näiteks siit või siit.
„Sageli on internetis levivad viirused lihtsalt tüütuseks, mis arvuti aeglaseks muudavad ning sunnivad operatsioonisüsteemi uuendama. Selle konkreetse pahavara taga on aga inimesed, kes soovivad teiste isikuandmeid ära kasutada ja mõnel juhul on seda ka juba teinud,” sõnas Aarelaid. „Kõige turvalisem viis internetis liikudes on endiselt kasutada ID-kaarti või mobiilset ID-d ja võimalusel ka digitaalallkirja. ID-kaardi kiip ongi ise tegelikult arvuti, mille töö peamine eesmärk on hoida kaardi omaniku elektroonilist suhtlust turvalisena.”
Kas ei ole mõtekas üldse “pahavara ja viiruse WINDOWSist” minna üle linuxisse?
http://www.estobuntu.org
http://ubuntu.planet.ee
Nendel on juba saadaval ka ID tarkvara.